Tartalom
Köszöntő
Ellenfélnézőben - Lietuvos Telekomas
Seres Éva interjú
Genfben jártunk
Visszajátszás
Szabálykönyv
***
Köszöntő
Tisztelt Olvasó!
Ön a minden formájában megújult és immár második évfolyamába lépő Kosárlabda Magazinunk nyitó számát tartja kezében. Az előző évek hagyományait folytatva, szeretnénk Önt tartalmas, a klub életét és eredményeit bemutató anyagokkal szórakoztatni. Támogatóink jóvoltából immár színes borítóval, reményeink szerint nagyobb terjedelemben és új ötletekkel igyekszünk az Ön segítségére lenni, hogy minél közelebb kerüljön kedvenc játékosához, több információt kapjon ellenfeleinkről és nem utolsó sorban - ha kivonatosan is - de értesüljön a GYSEV-RINGA hivatalos honlapján zajló beszélgetésekről, aktualitásokról. Terveink szerint bemutatjuk majd korosztályos
csapatainkat, eredményeiket, hiszen bővelkedünk mindkettőben egyaránt.
Egyszóval azt szeretnénk, hogy a Magazin lévén még közelebb kerüljön hozzánk!
Várjuk ötleteit, javaslatait, amivel tovább bővíthetnénk témáink sorát. Ha kedvet érez, írjon nekünk, mondja el véleményét.
Jó szórakozást kíván a Kosárlabda Magazin szerkesztősége!
Ellenfélnézőben - Lietuvos Telekomas
Mint minden a világon, úgy mi is folyamatosan változunk, átalakulunk. Új rovatok kelnek életre, míg mások megszűnnek. Ez alól kivétel az “Ellenfélnézőben”, melyet idén is, a tavalyi évhez hasonlóan magazinunk minden számában megtalálhatnak. Bízunk benne, rovatunk révén meglévő és új szurkolóink, olvasóink is hasznos információkhoz jutnak soron következő ellenfeleinkről. Mostani, egyben idei első számunkban mai Euroliga-vetélytársunk, a litván Lietuvos Telekomas együttesét vesszük nagyító alá.
Tavalyi jó szereplésünknek köszönhetően idén is ott leszünk az Európa legjobb csapatait felvonultató Euroliga sorozatban. Csapatunk első Euroliga-évében kellemes emléket szerzett a negyeddöntőbe jutással, melyet jó lenne idén is megismételni, esetleg túlszárnyalni. Cseppet sem könnyű feladat, de egy jó csoportbeli szerepléssel lerakhatjuk a sikerek alapjait. Az első körben izraeli, litván, olasz ellenfelek ellen kell felvennünk a harcot. A sorsolás szeszélye folytán első két mérkőzésünket hazai pályán játszuk az idegenlégiósokra és honosított játékosokra építő izraeli Ramla, illetve mai ellenfelünk, a válogatottak egész sorát felvonultató Lietuvos Telekomas ellen. Minden esély meg van tehát arra, hogy két győzelemmel kezdjünk, ami megadhatja az alaphangot idei nemzetközi szereplésünkhöz. Lapzártánkkor még nem mutatkoztunk be az Euroligában, de remélhetőleg a mai napon már egy győztes mérkőzéssel a hátunk mögött fogadhatjuk a litván együttest, akik az első fordulóban hazai közönségük előtt fogadták a Como megerősített alakulatát.
A litván együttes hazája fővárosának, Vilniusnak a hírnevét igyekszik öregbíteni egy jó szerepléssel az európai kontinensen, melyről mindenképpen érdemes pár szót ejteni. A közel 600 ezer lakost számláló város 26 kilométerre fekszik Európa természetföldrajzi középpontjától. A helyi lakosság mellett nagy számban képviselteti magát a lengyel és az orosz kisebbség is. A főváros szimboluma a Gedimias-torony, tetejéről gyönyörű panoráma tárul a turista elé. Európa egyik legnagyobb és legszebb óvárosával büszkélkedhet, melyet az UNESCO 1994-ben felvett a kiemelt figyelmet érdemlő kulturális emlékművek közé. Színes tudományos és kulturális életében központi szerepet játszik a zene. Vilniust gyakran a modern jazz fővárosaként is emlegetik. A művészetek mellett sportélete is virágzik. A fővárosban működik az ország legnagyobb non-profit sportklubja, a Lietuvos Telekomas, melynek fő eleme a női kosárlabda szakosztály.
A nyugodt anyagi háttérrel rendelkező kub tulajdonosa a balti országok legnagyobb telekommunikációs vállalalata, a névadó Lietuvos Telekomas. A dinamikusan fejlődő óriáscég nagy figyelmet szentel a sportnak, azon belül is a kosárlabdának. Idén hatalmas összegeket szántak a női kosárlabda csapat megerősítésére, mely reményeik szerint szereplésével tovább növeli a vállalat amúgy is jó hírnevét nemcsak az országhatáron belül, hanem azon kívül is.
A női kosárlabda együttest 1961-ben alapították még Kibirkstis néven. Később Rysinikas-Sviesa majd Telerina elnevezéssel szerepeltek. Végül 1995-ben felvették a tőkeerős szponzor, az új tulajdonos Lietuvos Telekomas nevét. A klub gazdag történeleme a hajdani Szovjetúnió határain belül kezdődött. Közel 3 évtizeden át szerepeltek a szovjet női kosárlabda-bajnokságban, mely során 3 bronzérmmel gazdagították dícsőséglistájukat. Olyan kiváló kosarasok, Európa-, és Olimpiai-bajnokok fordultak meg ez idő alatt a klubnál, mint Bareikyté, Vincaité, Rupsiené, Beseliené vagy Toumaité. Rajtuk kívül több remek képességekkel megáldott kosárlabdázót is soraik között tudhattak.
Az új tulajdonos támogatása az első két évben (1995/96, 1996/97) évben mindjárt bajnoki címet eredményezett, melyet 3 második hely követett. Majd tavaly hazájukban mindent elértek amit lehetett, de a nemzetközi prondon is helyt álltak. Megnyerték a Litván Nemzeti Bajnokságot, elhódították a Litván-kupát, de nem találtak legyőzőre a balti államok (Litvánia, Észtország, Svédország, Oroszország,…) legerősebb csapatait tömörítő Balti Női Kosárlabda Ligában sem. A Ronchetti-kupában a negyeddöntőben kényszerültek búcsúra. Ezeket a sikereket idén szeretnék túlszárnyalni. Céljaik elérése érdekében minden követ megmozgatva (pontosaban fogalmazva pénzt nem kímélve) sikerült csapatukba igazolni a litván válogatott külföldön játszó erősségeinek többségét. Jelenleg nem kevesebben, mint hatan tagjai a nemzeti együttesnek, így cseppet sem túlzás kijelenteni : a Lietuvos Telekomasban egy kisebbfajta litván válogatottat láthatunk ma vendégül.
Mindent figyelembe véve nehéz mérkőzésre számíthatunk, de a mi céljaink sem kisebbek, így mindenképpen győznünk kell. Ehhez várjuk szurkolóink támogatását is. Fogjunk össze, közös erővel bárkit felülmúlhatunk.
Seres Éva interjú
Interjút készíteni egy olyan sportolóval, aki mindig derűs, és saját bevallása szerint a csapat jókedvéért is ő felel, külön öröm. Seres Éva a GYSEV-RINGA új centere, jómagam és közöttünk az új kabala, egy kedves zsiráf – ajándék a támogatóktól. Így ültünk le beszélgetni a hét első edzése után. Amikor Seryt az elmúlt évekről kérdeztem, érezni lehetett a hangján, látszott az arcán, hogy csupa kedves emléket, barátokat, és nem utolsó sorban a családját hagyta Budapesten. Mindezek mellett most régi-új barátok, új kihívás, és egy új élet vette kezdetét, még ha a célok hasonlóak is. Pályafutását az MTK-ban kezdte, majd öt nagyon szép, sikeres év következett a Ferencvárosnál. Magyar Kupa győzelem 1995-96-ban és bajnoki cím az 1996/97-es évadban méghozzá egy olyan csapattal, amelyben akkor nem szerepelt külföldi játékos. Mindemellett még ott van a válogatottban való szereplés, eddig 87-szer, és remélhetőleg ott lesz november közepén a visszavágókon, ahol eldől már az EB-szereplés is. Ez történt még Sopron előtt, most viszont már jócskán elkezdődött egy új bajnokság a GYSEV-RINGA-val.
- Mit vársz az új évadtól?- Sikereket elsősorban, és ugye nehéz azt mondani, hogy bajnoki aranyat és a legjobb nyolcba kerülést az Euroligában, de ezek a célok, aztán majd meglátjuk mire leszünk képesek. Bíztató az, hogy nagyon összeállt a csapat, és ha szakmailag mégjobban összerázódunk az edzéseken, akkor csak képzeld el…
- Ha valakinek egy számára viszonylag ismeretlen környezetben kell érvényesülni, akkor a megoldást az új kapcsolatok kialakítása is segítheti. Neked ez nem lehetett annyira nehéz, mert ismerted már a társaidat. - Lényegében mindenkit ismertem. Donkó Orsival az MTK-ban, Dénes Krisztával a Ferencvárosban, Bubuval pedig válogatottban játszottam együtt. Kellemes csalódás volt, hogy ilyen hamar elfogadtak olyannyira, hogy már én vagyok a csapat “hangulatfelelőse”.
- Ez elég érdekes megfogalmazás, mivel jár ez a “munka”? - Én szervezem a partikat mint szülinap vagy névnap, aztán közös színház, mozi, egyebek. Szóval ilyen feladataim vannak. Tőlem várják, hogy kitaláljak minél viccesebb, ötletesebb ajándékot az ünnepeltnek. Ez rendszerint megadja a bulik alaphangulatát, aztán jöhet az evés, ivás és a többi!
- Zene és tánc? - Természetesen, de csak szigorúan akkor, ha másnap nincs meccs vagy edzés.
- Gondolom ilyenkor jut időd a mozira is, a filmekre, amiketállítólag nagyon szeretsz? - Mindent megnézek, ami éppen műsoron van, de leginkább a vígjátékokat,
pszicho-krimiket, és mint általában a nők, a romantikus filmeket is szeretem.
- Mitől vagy Te mindig ilyen jókedvű és optimista? - Azt gondolom, hogy a legjobb mindig előretekinteni és mindennek csak a jó oldalátnézni. Nekem is voltak csalódásaim a magánéletben is és a pályafutásom során is, de ezeket a bajaimat elfelejtem ha társaságban vagyok- márpedig szinte ez mindig így van - ezért leginkább csak vidámnak ismernek. Persze tudok például akaratos is lenni, ami nem a legjobb, főleg ha a végtelenségig kitartok az igazam mellett és néha – és itt a baj – akkor is, ha közben kiderül, hogy nem úgy vannak a dolgok, ahogy én azt elképzelem.
- Nemhiába vagy áprilisi kos. Amúgy egyedül érkeztél Sopronba? Van egy kapcsolatom, de nem akkora a kötődés, hogy együtt jöttünk volna, itt pedig már más irányba is alakulnak a dolgok, zajlik az élet.
- Ez nagyon sejtelmesen hangzott… Tudsz esetleg valakiről, aki nem csak mint egy sikeres sportolóról, hanem mint nőről is érdeklődik utánad? - Sejtéseim vannak erről. Igen, azt hiszem. De ez majd kialakul.
- A régi barátokkal, ismerősökkel tartod a kapcsolatot? - Egyik legjobb barátnőm Károlyi Andrea, aki a csapattársam volt és most a PVSK-ban játszik. Vele napi kapcsolatban vagyok, de a többiekkel is gyakran beszélek, vagy ha tehetem találkozok.
- A PVSK, ha már szóba került. A nagy rivális néhány hete igen csak kellemetlen perceket szerzett nektek. Szerinted milyenek az esélyek a javításra? - Óriási feladat lesz a visszavágón helytállni, de nem lehetetlen.
- Hamarosan itt a Karácsony és ezzel együtt egy nagyon rövid szünet. Mivel telnek majd az ünnepnapok? - Ez nálunk elég bonyolult. Mivel a szüleim elváltak, elég hosszú lesz mindenkit meglátogatni. Három féltestvérem van, mindhárman lányok és persze még a többi rokon. Káposzta lesz az biztos, az a kedvencem minden mennyiségben.
- Vannak elképzeléseid a távolabbi jövővel kapcsolatban? - Idén végeztem a TF-en, szakedzőként gyerekekkel foglalkozhatnék majd, és szeretnék valamilyen üzletet is a későbbiekben.
- De addig még lesz rengeteg mérkőzés, mint például a következő, amelyen a Vilniust fogadjátok. Mennyire ismered a csapatot? - A litván válogatottal játszottam csak eddig, hazai pályán mindenképpen győznikell ellenük és remélem segít ebben a kritikus de egyben nagyon jó soproni közönség . Külön öröm, és nekem még egy kicsit furcsa is , hogy egy egész város szurkol értünk.
Genfben jártunk
Október 26-án reggel fél ötkor kezdtük meg az utunkat Genf irányába. Másfél órás buszozás után érkeztünk meg Bécsbe, hol vonatra szálltunk és egy hosszú, több mint 10 órás út várt ránk Zürichig. Késő délután érkeztünk meg a svájci fővárosba, majd egy átszállás következett – némi izgalmakkal – és egy újabb 3 órás út, most már Genfig.
Végül késő este megérkeztünk, de a pazar külső sajnos csak a látszat volt. Ezúttal nem volt gond a szobák elosztásával, ugyanis 28-an aludtunk, egy szobában…
Október 27-én reggeli után kis sétában volt részünk Genf belvárosában. Gyönyörű kis ékszerdoboz, rengeteg látnivalóval és körbe mindenhol magas, hófödte hegyek tárultak elénk. A látvány csodálatos, leírhatatlanul szép. Majd este kezdődtek a meccsek, a juniorcsapat játszotta a nyitómeccset.
A juniorok mezőnyében 4 csapat vívott egymással körmérkőzést a rendes kosárlabda-szabályok szerint. Lányaink mindhárom találkozót magabiztosan megnyerték.
GYSEV-RINGA – Lancy Basket 90-39
Legjobb dobók: Horváth Zs. 15, Zsovár 14, Dali 12, István 12.
GYSEV-RINGA – Pully Basket 97-59
Legjobb dobók: Dali 27, Kinter 26, Zsovár 18, Horváth Zs. 11.
GYSEV-RINGA – Marlyn Basket 70-49
Legjobb dobók: Zsovár 16, Kinter 14, Katona 14.
Kadett csapatunk 8 csapatos tornán vett részt, a küzdelmek 2
négyes csoportban zajlottak
GYSEV-RINGA – GS Carriat Bourg 34-25
Legjobb dobó: Tajkov 16
GYSEV-RINGA – Rivac Collegno Basket 63-23
Legjob dobók: Tajkov 14, Ürmös 11
GYSEV-RINGA – TSV 1861 Nördlingen 39-26
Legjobb dobó: Ürmös 13.
Elődöntő:
GYSEV-RINGA – Lancy Basket 50-14
Legjobb dobó: Ürmös 14.
Döntő:
GYSEV-RINGA – TSV 1861 Nördlingen 41-31
Legjobb dobó: Ürmös 14
Visszajátszás
Avagy mi történt eddig a bajnokságban
Még csak 5 hete vette kezdetét az ideimagyar női kosárlabda bajnokság, de már nyolc mérkőzés van a hátunk mögött, amelyekből hetet sikeresen vettünk, és csak egy mérkőzésen találtunk legyőzőre a vetélytárs PVSK csapatában.
Sikeresen kezdtük tehát a szezont, pedig szlovák játékosaink csak október elején kapcsolódtak be a munkába, mivel az Olimpián szerepeltek a szlovák válogatott színeiben. Pedig Nekik kulcsszerepet szán a vezetőség az idei együttesben. Viszonylag könnyedén és gyorsan beilleszkedtek új környezetükbe, de még sok időre van szükség ahhoz, hogy teljesen megismerjék társaikat, egymás gondolatait. Ráadásul Idén sok szabályváltozás történt, amihez Ők még nem szokhattak hozzá, mivel az Olimpián még a régi szabályok szerint folyt a játék. Legjelentősebb változás a támadóidő 24 másodpercre rövidülése 30-ról, amire a csapat is csak nehezen, körülbelül egy hónap után tudott átállni. Remélem ez Nekik gyorsabban fog menni. - nyilatkozta megérkezésük után csapatunk edzője Saeed Armaghani. "Kicsit vegyes képet mutat a felkészülésünk. Sok betegség, sérülés hátráltatott minket, nem tudtunk olyan ütemben haladni, mint ahogy én szerettem volna. Összességében azonban jól sikerült. A felkészülési időszak végén már sok jó mérkőzést játszottunk."
Első mérkőzésünkön az idei év meglepetéscsapatát, a BEAC fiatal gárdáját fogadtuk hazai pályán amolyan igazi szezon eleji mérkőzésen. Kicsit döcögős játékkal, de szlovák légiósaink nélkül is magabiztos győzelmet arattunk. Ezt követte egy zalaegerszegi fellépés a jelentősen meggyengült Zala Volán ellen. Közel 50 pontot vertünk ellenfelünkre egy olyan mérkőzésen, melyen minden játékosunk pályára lépett. Két nap múlva már a Sportcentrumban léptünk pályára az újonc Debrecen ellen. Ezen a találkozón húzták magukra csapatunk mezét szlovák légiósaink, akik 20 órával a mérkőzés előtt érkeztek városunkba. A délelőtti edzésen bemutatkoztak társaiknak, este pedig már a pályán villantottak fel valamit képességeikből. Közönségszórakoztató játékkal, 132 dobott ponttal átrobogtunk ellenfelünkön, pedig Bubu kisebb sérülés miatt nem is játszott. 3 könnyű mérkőzés után viszont a diósgyőri oroszlánbarlangba szólított minket a sorsolás. Diósgyőr. Kiszámíthatatlan, hazai fanatikus közönsége előtt mindenkire életveszélyes csapat. Azon a keddi estén azonban semmi sem menthette meg őket a vereségtől. Csapatunk fantasztikus játékkal, 92-70 arányban kerekedett felül a szimpatikus, lelkes hazaiakon. A diósgyőri ultrák mérkőzés végi vastapsa talán Nekünk is szólt. Nem sok időnk maradt az ünneplésre, hiszen vasárnap kora délután már hivatalos szezonnyitó mérkőzésen fogadtuk a nyáron alaposan megerősödött BSE-t. Az este díszvendége az ország Ágija, Kovács Ágnes Olimpiai-, Világ-, és Európa-bajnok úszónőnk volt. Köszöntése után következett a GYSEV-RINGA "csillagszórós" bemutatása, melyet egy közös, az egyesület minden játékosa - a legkisebbektől egészen a nagyokig - részvételével zajló csatakiáltás zárt. Az estét lányaink koronázták meg csodálatos játékkal, 30 pontos győzelemmel. A két, nevében rangadót a Szekszárd és a Szolnok elleni idegenbeli siker követte. Aztán jött a várva várt Pécs elleni csúcstalálkozó, melyen kiderült, van még miben fejlődnünk. Riválisunk megérdemelt 15 pontos győzelmet aratott. Nem szabad azonban búslakodnunk, hiszen még csak az út elején járunk. Tudtuk, a sikerhez idő kell, mindez nem megy egyik napról a másikra. Tovább kell folytatnunk a megkezdett munkát, mely minden bizonnyal meghozza gyümölcsét.
Szabálykönyv
24 másodperc
Új év, új rovatok. Ezentúl magazinunk mindegyik számában bemutatunk egy-egy szabályt, mely remélhetőleg hozzásegíti szurkolóinkat a kosárlabda szabályainak pontosabb, mélyebb megismeréséhez. Elsőként az új 24 mp-es szabályt vesszük nagyító alá. A huszonnégy másodperces szabály bevezetése a harminc másodperces szabály helyett a Nemzetközi Kosárlabda Szövetség (FIBA) által 2000-ben jóváhagyott változások közül a legjelentősebb. E cikk írása során nem volt célom e szabály minden részletre kiterjedő ismertetése, a teljes precizitás. Sokkal inkább az, hogy a tisztelt szurkolók minél könnyebben megértsék a szabály lényegét, könnyebben átlássák a mérkőzésen előforduló, gyakran bonyolult szituációk hátterét, még ha elfogadni gyakran nehéz is.
Az új szezonban a csapatoknak már hat másodperccel lesz kevesebb idejük , hogy mezőnyből kosárra dobjanak. A támadóidő a régi 80%-ára csökkent. Ez azt jelenti, hogy mintegy 20%-kal nő a kosárradobások száma, tehát a lepattanók száma is nő. Mindez nagyobb küzdelmet fog eredményezni, több harcot a lepattanókért, tehát kedvenc játékunk gyorsulni fog.
A szabály definíciója hivatalosan így szól:
39. Huszonnégy másodperc
39.1 Szabály
39.1.1 Amint egy játékos az élő labdát birtokba veszi a pályán, csapatának huszonnégy (24) másodpercen belül meg kell kísérelnie a mezőnyből végzett kosárradobást.
A mezőnyből végzett kosárradobásnak a következő feltételekkel együtt kell teljesülnie:
- A labdának el kell hagynia a mezőnyből kosárradobó játékos kezét, mielőtt a 24 mp-es készülék jelzése megszólal, továbbá
- Miután a labda elhagyta a mezőnyből kosárradobó játékos kezét, a labdának azelőtt kell érintenie a gyűrűt, mielőtt a 24 mp-es készülék jelzése megszólal.
39.1.2 Ha a labdát birtokló csapat 24 mp-en belül nem kísérel meg kosárradobást a mezőnyből, akkor ezt a 24 mp-es készülék hangjelzésével jelezni kell.
39.1.3 Amikor a mezőnyből kosárradobási kísérlet történik a 24 mp-es támadóidő végéhez közel, és a hangjelzés megszólalásakor a labda a játékos kezét elhagyva már a levegőben van és a kosárba jut, a kosár érvényes.
39.2 Eljárás
39.2.1 Ha a 24 mp-es készüléket tévesen állították vissza, akkor a játékvezető a felfedezés pillanatában azonnal is megállíthatja a játékot, ha ezzel egyik csapatnak sem okoz hátrányt. A 24 mp-es készüléken az időt helyesbíteni kell, és a labdát annak a csapatnak kell visszaadni, amelyik korábban is birtokolta.
39.2.2 Ha a 24 mp-es készülék egy csapat labdabirtoklása közben tévesen szólal meg, a játékvezető azonnal állítsa meg a játékot. A labda birtoklását és új 24 mp-es támadóidőt kell adni a labdát a készülék megszólalása előtt is birtokló csapat számára.
A labdaakadályozásra és a kosárakadályozásra vonatkozó minden korlátozás érvényes.
39.2.3 Ha a 24 mp-es készülék tévesen akkor szólal meg, amikor a labda nincs egyik csapat birtokában sem, akkor a mérkőzést feldobással kell folytatni.
Mit is jelent ez valójában? Fontos változás, hogy a régi szabályok szerint ha a labda elhagyta a dobó játékos kezét, akkor mindenki fellélegezhetett, hiszen a támadóidőt mérő készülék 30 másodpercre ugrott vissza, a rossz dobás után a labdát begyűjtve újra lehetett kezdeni a támadást.
Az új szabály szerint viszont a 24 másodperces készülék dobás esetén is tovább
mér, egészen addig, amíg a labda a gyűrűt nem érinti (feltételezve, hogy közben
szabálytalanság nem történik). Ha a dobás elkerüli a gyűrűt, akkor a csapatnak nem áll rendelkezésére új 24 másodperc, az óra tovább ketyeg.
Ha a készülék hangjelzése akkor szólal meg, amikor a labda kosárradobást követően a levegőben van, akkor a következő esetek állhatnak elő:
a. A labda közvetlenül a kosárba jut - a kosár érvényes. A játék -mintha a jelzés meg sem szólalt volna - a védő csapat alapvonali bedobásával folytatódik.
b. Védőjátékos ún. labdaakadályozást, vagy kosárakadályozást követ el - a játékvezetőnek két- vagy hárompontos kosarat kell ítélni. A játék szintén a védő csapat bedobásával folytatódik. (A "labda- és kosárakadályozás" fogalmának részletezése nem szükséges a szabály megértéséhez).
c. Minden egyéb esetben 24 másodperces szabálysértés történik, bedobásra a védőcsapat jogosult. (Természetesen akkor is, ha a jelzés azelőtt szólal meg, hogy a labda a gyűrűt érintette volna.)